Siirry sisältöön

Ristimäki hiljeni remonttiin

Kontteja ja koneita tuomiokirkon pihassa.

Mikkelin tuomiokirkon suunnittelun ohjausryhmä on nyt saanut työnsä tehtyä ja peruskorjaus on alkanut. Tuomiokirkon ohjausryhmän puheenjohtaja Tapio Honkamaa kertoo vielä mietteitään suunnittelusta ja remontista.

Mikkelin tuomiokirkon sali ammottaa tyhjänä edessä. Penkit on viety remontin tieltä varastoon, samoin kuoriurut.

Myös erittäin arvokkaat Paavo Tynellin suunnittelemat kattovalaisimet on pakattu huolellisesti ja viety varastoon. Pääurut sen sijaan on suojattu tiiviisti paikalleen.

Kirkkosali tuntuu tyhjänä yllättävän pieneltä, vaikka luulisi avaruuden luovan vaikutelman väljyydestä. Sali on jotenkin intiimimpi kuin ajattelisi reilusti yli tuhannen hengen tilan olevan.

Alun perin kirkkoon mahtui istumaan 1385 ja seisomaan lisäksi 550 seurakuntalaista. Aiemmissa peruskorjauksissa istumapaikkoja on vähennetty 1200:aan ja nyt edelleen 970:een.

Remontista kertovat tuomiokirkon ulkopuolella joka suunnalla seisovat metalliaidat, jotka katkaisevat kulun tutulla kirkkotiellä. Samaa tarinaa viestivät 64-metrisen tornin kellot, jotka ovat seisahtaneet kahtakymmentä vaille kolmeen; sähkötyöt kun ovat vieneet virran.

Tähän pisteeseen on kuljettu pitkä matka siitä, kun tuomiokirkon ulkoseinistä putoilevat tiilet herättivät kysymyksiä remontin tarpeesta muutama vuosi sitten. Ulkoseinistä alkanut pohdinta siirtyi nopeasti sisätiloihin, joiden seinissä ja lattiassa oli myös selvää korjaustarvetta. Sama koski sähköjä, ilmastointia ja vesiputkia.

Suunnittelua hoidettu isolla porukalla ja huolellisesti.  Kyselyjä on kohdistettu seurakunnan työntekijöille. Myös seurakuntalaisille on tarjottu monia mahdollisuuksia osallistua remontin suunnitteluun.

Tärkeä rooli on ollut myös peruskorjauksen suunnittelun ohjausryhmällä, jossa on ollut hyvä koostumus rakentamisen asiantuntijoita, maallikoita sekä seurakunnan työntekijöitä. Työnsä nyt päättävä ohjausryhmä ansaitseekin kiitokset uutterasta työstä.

Suuria yllätyksiä ei eteen ole tullut. Valtiontalouden säästöt toki viivyttivät muutamalla viikolla museoviraston lausuntoa. Mikkelin kaupungin rakennusvalvonta puolestaan pysäytti suunnitelmat rakentaa kirkon peräosaan henkilöhissi, koska sen katsottiin voivan aiheuttaa turvallisuusriskin.

Urakkakilpailutusten jälkeen on tultu vaiheeseen. jossa ammattilaiset ovat vallanneet kirkkosalin. Peruskorjaus etenee kolmessa vaiheessa siten, että sisäremonttia seuraa julkisivun korjaus ja sitten vielä piha-alueen kunnostus.

Urakka on valtaisa ja vaativa. Budjetti on 8,6 miljoonaa euroa. Vastuu tuntuu jokaisen tuomiokirkkoseurakunnan päättäjän harteilla. Summa on suuri, mutta vielä suurempi on tunne siitä, että on voidaan tehdä sellaista työtä. joka kestää seuraaville sukupolville.

Kun seurakuntalaiset palaavat Ristimäelle viimeistään jouluksi 2026, he toivottavasti näkevät, että vanha tuttu tuomiokirkko on siistiytynyt, mutta ei muuttunut.